Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás MA - Keresztféléves

Költségtérítés (félév)

Képzési idő

Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás

Az előzményként elfogadott végzettségek két csoportba oszthatóak:
1. Teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető szakok oklevelei: nemzetközi gazdálkodás.
2. Azon szakok oklevelei, amelyeknél a jelentkezéshez az előképzettségben szerzett tanulmányok elismertetése (kreditelismerés) szükséges.

Ezek esetében az elbírálás az alábbiak szerint történik: a mesterképzésben való részvétel feltétele 60 kredit megszerzése az alábbi ismeretkörökből:

• módszertani alapismeretek (15 kredit),
  • közgazdasági alapismeretek (10 kredit),
  • üzleti alapismeretek (10 kredit),
  • társadalomtudományi alapismeretek (10 kredit),
  • szakmai ismeretek (15 kredit)

A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a fentiekből legalább 30 kredittel már rendelkezzen a hallgató. A hiányzó krediteket a képzéssel párhuzamosan az első két félév alatt pótolni kell.

Az alapszakon megszerzett ismeretek és képességek fejlesztése nyomán a mesterképzésben a hallgatók szintetizáló szemléletre és képességre tesznek szert, amely lehetővé teszi számukra különféle gazdasági és egyéb (társadalmi, társadalomlélektani, politikai stb.) jelenségek és tényezők közötti összefüggések feltárását, a köztük lévő hatások és hatásmechanizmusok elemzését.

A képzés nagymértékben támaszkodik a gazdasági folyamatok és jelenségek megismerésében és leírásában több tudományág elemzési eszköztárára és kutatási eredményeire, azaz megközelítése multidiszciplináris jellegű. Szintén kiemelkedő fontosságú képzési cél a makro- és a mikrogazdaság, a nemzetközi és a hazai gazdaság, valamint az elmélet és a gyakorlat közötti kapcsolatok bemutatása, azaz a gyakorlatorientált szemlélet érvényesítése az elméleti tárgyak oktatásában. Ezt szolgálja új, máshol még nem oktatott tantárgyak kidolgozása és bevezetése az oktatásba (például ár- és piacelmélet).

Specializáció

Összehasonlító európai gazdasági és üzleti tanulmányok specializáció
A specializáción folyó képzés célja az elméleti és gyakorlati ismeretek szélesebb európai uniós és közép-európai összefüggésrendszerbe való helyezése. Ezt az Európai Unió felépítésével, működésével, jogrendszerével, üzleti környezetével, politikáival, tagállamaival stb. foglalkozó gyakorlatorientált tantárgyak és ismeretek nagyobb aránya biztosítja. E specializáció elvégzésével nagyobb eséllyel nyerhetőek el külföldi álláslehetőségek.

A megszerzett ismeretek és képességek mind az üzleti szférában, az államigazgatásban, mind pedig a non-profit szektorban való elhelyezkedést lehetővé teszik – különös tekintettel a külkapcsolatokkal, illetve az Európai Unióval foglalkozó területekre. A mesterszak a külföldi munkavállalásra is felkészít.

Számos hallgatónk helyezkedett el külföldi transznacionális nagyvállalatnál, hazai nagyvállalatnál, önkormányzatoknál, a felsőoktatásban, a kutatói szférában, pénzintézeteknél és családi vállalkozásoknál.

A mesterfokozat megszerzéséhez angol nyelvből államilag elismert középfokú B2 típusú komplex nyelvvizsga vagy egy másik nyelvből középfokú B2 típusú, a képzési területnek megfelelő szaknyelvi nyelvvizsga vagy államilag elismert felsőfokú C1 típusú nyelvvizsga letétele szükséges. (Az EU tagállamainak hivatalos nyelveiből, vagy orosz nyelvből - kérelemre más állam hivatalos nyelvéből is engedélyezheti a TAB.)

Kép- és videótár