Regionális és környezeti gazdaságtan MSc

Költségtérítés (félév)

Képzési idő (félév)

Regionális és környezeti gazdaságtan

Teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető szakok oklevelei: a gazdaságtudományok képzési terület alapképzési szakjai, továbbá az agrár képzési területről a környezetgazdálkodási agrármérnöki, a vidékfejlesztési agrármérnöki, a természettudomány képzési területről a geográfus, környezettan alapképzési szak.

Ha más alapszakon, vagy NEM a bolognai rendszerben szerezted diplomádat, előzetes kreditelismerésre lesz szükséged. A mesterképzésben való részvétel feltétele 60 kredit megszerzése az alábbi ismeretkörökből:

• közgazdasági és gazdálkodástudományi ismeretek (mikroökönómia, makroökonómia, világ- és nemzetközi gazdaságtan, közösségi gazdaságtan, marketing, vezetés és szervezés tudományi tárgyak, marketing, üzleti kommunikáció) (20 kredit)
  • módszertani ismeretek (matematika, statisztika, informatika) (20 kredit)
  • természet- és társadalomtudományi látókörbővítő ismeretek (filozófia, szociológia, politikatudomány, történelem, biológia, kémia, fizika, földrajz, földtudományok) (20 kredit)

A felvétel feltétele, hogy a fentiekből legalább 40 kredittel már rendelkezz. A hiányzó krediteket a felvételtől számított két féléven belül, a Tanulmányi és Vizsgaszabályzatban meghatározottak szerint kell megszerezned.

A „Kreditelismerési kérelem” nyomtatvány a felveteli.sze.hu oldalról tölthető le.

A társadalomtudományon belül az egyik új, dinamikus szakmai terület a regionalitás, a társadalom és a gazdaság térbeli szerveződésének elemzése, tanulmányozása, tervezése és menedzselése. A szakterület sajátossága, hogy számos tudományterületet foglal magába, így horizontális, egyben komplex ismeretet nyújt, s ezzel képes új válaszokat adni a társadalom és a gazdaság egyre növekvő kérdéseire. A mesterképzés az elméleti rendszereket helyezi előtérbe, így a tantárgyak bővebb ismereteket adnak, a leghaladóbb elméleteket és módszereket kínálják, de folyamatosan visszajeleznek a Európai Uniós és hazai gyakorlatokra is.

A képzési program egy akadémiai kutatóintézet bevonásával készült, s az oktatásba kutató szakemberek is bekapcsolódnak. Így a képzés naprakész elméleti és módszertani ismereteket kínál, lehetőséget nyújtva a hallgatóknak, hogy folyamatosan részt vegyenek kutatási programokban, illetve kihasználják a korszerű tudományos infrastruktúra minden elemét (könyvtár, adatbázisok, konferenciák, nemzetközi kapcsolatok). A képzés során hallgatóink találkozhatnak a szakterület legfontosabb hazai és külföldi képviselőivel, így közvetlenül is megismerkedhetnek a legérdekesebb szakmai eredményekkel.

Végzett hallgatóink az állami szintű gazdaság és területfejlesztési szervezetekben (minisztériumok, regionális fejlesztő szervezetek, nagy- és középvárosok fejlesztési intézményei) helyezkedhetnek el eredményesen, valamint bekapcsolódhatnak uniós programok kidolgozásába (pályázatok készítése, azok bonyolítása, értékelése). Ismereteik révén alkalmassá válnak arra, hogy nemzetközi és hazai nagy- és középvállalatok telepítéséhez, gazdasági hálózatainak kiépítésében, azok működtetésében vezető szerepük legyen. Ennek megfelelően az általunk képzett szakemberek képesek vezető beosztást is betölteni, hiszen a képzésben alapos felkészítést kapnak a vezetési rendszerekből, részletes ismereteket szereznek azok technikáiról, módszereiről. A szakterület speciális menedzsment technikáit is elsajátítják a hallgatók.

A mesterfokozat megszerzéséhez angol nyelvből államilag elismert középfokú B2 típusú komplex nyelvvizsga vagy egy másik nyelvből (német, francia, olasz, spanyol, orosz) középfokú B2 típusú, a képzési területnek mgfelelő szaknyelvi nyelvvizsga vagy államilag elismert felsőfokú C1 típusú nyelvvizsga letétele szükséges. (Az EU tagállamainak hivatalos nyelveiből, vagy orosz nyelvből - kérelemre más állam hivatalos nyelvéből is engedélyezheti a TAB.)