Regionális és környezeti gazdaságtan MA - Keresztféléves

Költségtérítés (félév)

Képzési idő (félév)

Regionális és környezeti gazdaságtan

Az előzményként elfogadott végzettségek két csoportba oszthatóak:
1. Teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehető szakok oklevelei: gazdálkodás és menedzsment, közszolgálati, turizmus-vendéglátás és nemzetközi gazdálkodás.
2. Azon szakok oklevelei, amelyeknél a jelentkezéshez az előképzettségben szerzett tanulmányok elismertetése (kreditelismerés) szükséges.

Ezek esetében az elbírálás az alábbiak szerint történik: a mesterképzésben való részvétel feltétele 60 kredit megszerzése az alábbi ismeretkörökből:

• módszertani alapismeretek (15 kredit): matematika, statisztika, informatika;
  • közgazdasági alapismeretek (10 kredit): mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, környezet-gazdaságtan, gazdaságelmélet, gazdaságstatisztika, közgazdaság-elmélettörténet, gazdaságmodellezés, gazdaságpolitika, ágazati és funkcionális gazdaságtan, közösségi gazdaságtan, világ- és Európa-gazdaságtan, közpolitikai ismeretek;
  • üzleti alapismeretek (10 kredit): emberi erőforrás gazdálkodás, gazdasági jog, marketing, vezetés és szervezés, értékteremtő folyamatok menedzsmentje, döntéselmélet és módszertan, üzleti etika, stratégiai tervezés, üzleti kommunikáció;
  • társadalomtudományi alapismeretek (10 kredit): EU, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, filozófia;
  • szakmai ismeretek (15 kredit): vállalati gazdaságtan, pénzügy, számvitel, vállalati pénzügyek, kontrolling, adózási ismeretek, vállalatértékelés

A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a fentiekből legalább 30 kredittel már rendelkezzen a hallgató. A hiányzó krediteket a képzéssel párhuzamosan az első két félév alatt pótolni kell.

A társadalomtudományon belül az egyik új, dinamikus szakmai terület a regionalitás, a társadalom és a gazdaság térbeli szerveződésének elemzése, tanulmányozása, tervezése és menedzselése. A szakterület sajátossága, hogy számos tudományterületet foglal magába, így horizontális, egyben komplex ismeretet nyújt, s ezzel képes új válaszokat adni a társadalom és a gazdaság egyre növekvő kérdéseire. A mesterképzés az elméleti rendszereket helyezi előtérbe, így a tantárgyak bővebb ismereteket adnak, a leghaladóbb elméleteket és módszereket kínálják, de folyamatosan visszajeleznek a Európai Uniós és hazai gyakorlatokra is.

A képzési program egy akadémiai kutatóintézet bevonásával készült, s az oktatásba kutató szakemberek is bekapcsolódnak. Így a képzés naprakész elméleti és módszertani ismereteket kínál, lehetőséget nyújtva a hallgatóknak, hogy folyamatosan részt vegyenek kutatási programokban, illetve kihasználják a korszerű tudományos infrastruktúra minden elemét (könyvtár, adatbázisok, konferenciák, nemzetközi kapcsolatok). A képzés során hallgatóink találkozhatnak a szakterület legfontosabb hazai és külföldi képviselőivel, így közvetlenül is megismerkedhetnek a legérdekesebb szakmai eredményekkel.

Végzett hallgatóink az állami szintű gazdaság és területfejlesztési szervezetekben (minisztériumok, regionális fejlesztő szervezetek, nagy- és középvárosok fejlesztési intézményei) helyezkedhetnek el eredményesen, valamint bekapcsolódhatnak uniós programok kidolgozásába (pályázatok készítése, azok bonyolítása, értékelése). Ismereteik révén alkalmassá válnak arra, hogy nemzetközi és hazai nagy- és középvállalatok telepítéséhez, gazdasági hálózatainak kiépítésében, azok működtetésében vezető szerepük legyen. Ennek megfelelően az általunk képzett szakemberek képesek vezető beosztást is betölteni, hiszen a képzésben alapos felkészítést kapnak a vezetési rendszerekből, részletes ismereteket szereznek azok technikáiról, módszereiről. A szakterület speciális menedzsment technikáit is elsajátítják a hallgatók.

A mesterfokozat megszerzéséhez angol nyelvből államilag elismert középfokú B2 típusú komplex nyelvvizsga vagy egy másik nyelvből (német, francia, olasz, spanyol, orosz) középfokú B2 típusú, a képzési területnek mgfelelő szaknyelvi nyelvvizsga vagy államilag elismert felsőfokú C1 típusú nyelvvizsga letétele szükséges. (Az EU tagállamainak hivatalos nyelveiből, vagy orosz nyelvből - kérelemre más állam hivatalos nyelvéből is engedélyezheti a TAB.)

Mobil: 70/646-3108