Új felvételi követelmény a 2020. szeptemberében induló képzések felvételi eljárásától

A 2020. évi általános felsőoktatási felvételi eljárástól alapképzésre és osztatlan mesterképzésre az a jelentkező vehető fel, aki legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tett, vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel rendelkezik.

Ezt a szabályt nem kell alkalmazni abban az esetben, ha a jelentkező olyan képzésre jelentkezik, amelyen a felvételi összpontszámot kizárólag a gyakorlati vizsga alapján állapítják meg (edző alapképzési szak, művészet és művészetközvetítés képzési terület szakjai, illetve a kétszakos osztatlan tanár szakok, amelyeknél csak gyakorlati vizsga van).

A felvételi követelményként előírt és az érettségi pont számításához előírt emelt szintű érettségi vizsgatárgy nem ugyanaz.

1) A felvételi követelmény BÁRMELY emelt szintű érettségi vizsgával teljesíthető a következő képzési területeken: 2) Felvételi követelmény a bemeneti feltételként meghatározott emelt szintű érettségi tárgyak közül teljesíthető a következő képzési területeken:
  • agrár (alapképzés és agrármérnöki osztatlan képzés),
  • gazdaságtudományok (alapképzés)
  • informatika,
  • jogi (alapképzés),
  • orvos- és egészségtudomány (alapképzés),
  • pedagógusképzés (alapképzés),
  • sporttudomány.
  • agrár (osztatlan képzés)
  • államtudományi,
  • bölcsészettudomány,
  • gazdaságtudományok (osztatlan képzés és alkalmazott közgazdaságtan alapszak)
  • jogi (osztatlan képzés)
  • műszaki,
  • orvos és egészségtudomány (osztatlan képzés),
  • társadalomtudomány,
  • természettudomány.
Többletpontszámítás:
A felvételi követelményként választott emelt szintű érettségiért akkor adható többletpont, ha a választott tárgyból lehet érettségi pontot számítani, és legalább 45%-os eredményű. A legalább 45%-os emelt szintű érettségi vizsgáért jár a többletpont.

Példák a felvételi követelmény és az érettségi pont számítás közti kapcsolatra

1) Felvételi követelmény teljesül a társadalomismeret érettségi vizsgatárggyal, de abból érettségi pont nem számítható, tehát többletpont sem adható érte:

2) Felvételi követelmény az érettségi ponthoz meghatározott – bemeneti – érettségi vizsgatárgyak közül teljesíthető, jár érte többletpont, mivel biológia (és kémia) érettségi vizsgatárgyból kerül kiszámításra az érettségi pont:

Az emelt szintű érettségi követelménye teljesíthető:

• érettségi bizonyítványban vagy tanúsítványban szereplő emelt szintű érettségi vizsgatárggyal;
  • felsőoktatási felvételi szakmai vizsgával (jogszabályban meghatározott jelentkezők részére);
  • bevizsgálási eljárás során emelt szintűként elismert külföldi érettségi vizsgatárggyal.

A felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel rendelkező jelentkező mentesül az emelt szintű érettségi követelménye alól, de felvételi összpontszám csak akkor számolható belőle, ha az adott szakon a felsőoktatási intézmény így dönt.

Ki nyerhet felvételt?

Az a jelentkező, aki

1. a jelentkezési határidőig érvényes jelentkezést nyújtott be,
2. továbbtanuláshoz megfelelő végzettséggel rendelkezik,
3. alap, osztatlan képzés esetén teljesíti a felvételi követelményt (egy emelt szintű érettségi),
4. teljesíti az érettségi pontok számításához meghatározott érettségi követelményt az előírt szinten,
5. pontszáma eléri a jogszabályban meghatározott minimum pontszámot,
6. a felvételi összpontszáma eléri jelentkezési helyeinek valamelyikén az eljárás végén megállapított ponthatárt,
7. megfelel az adott szakon meghatározott egyéb feltételeknek (pl. alkalmassági vizsga, orvosi alkalmasság),
8. felvételt nyer.

Többletpontszámítás

A többletpontszámítás elve és rendszere nem változik.

• nyelvtudás (maximum 40 pont)
    • B2 (középfokú) komplex államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványért 28 többletpont,
    • C1 (felsőfokú) komplex államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványért 40 többletpont.
  • emelt szintű érettségi (maximum 100 pont)
    • min. 45%-os eredmény, amennyiben annak százalékos eredményéből történik az érettségi pont számítása, illetve a felsőoktatási felvételi szakmai vizsgán való megfelelés: vizsgatárgyanként 50 többletpont.
  • előnyben részesítés
    • hátrányos helyzetű, vagy fogyatékossággal élő, vagy gyermekét gondozó: 40 többletpont.
  • felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél
    • azonos képzési területre történő jelentkezés esetén: jeles záróvizsga eredmény alapján 32 többletpont, jó záróvizsga eredmény alapján 20 többletpont, közepes záróvizsga eredmény alapján 10 többletpont.
  • képzési területenként eltérő módon adható
    • tanulmányi, szakmai, művészeti vagy sportverseny eredményéért, valamint OKJ-s szakképesítésért adható többletpontok.

A 2020. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás részletes szabályai a decemberben megjelenő Tájékoztatóban olvashatók!

Forrás: felvi.hu