Pontszámításról általában
Minden képzési területen és szakon a hatályos jogszabályban meghatározott pontszámítási módszerekkel számítják ki a jelentkezők pontjait, az elért eredményük és teljesítményük alapján, amelyet a felvételi összpontszám fejez ki.
Alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén a felvételi összpontszámot 400+100 pontos pontszámítási rendszerben kell kiszámítani.
A pontszámítás alapját
- a tanulmányi pontok (maximum 200 pont),
- az érettségi pontok (maximum 200 pont),
- a középfokú szakképzettséget tanúsító oklevéllel rendelkezők esetében kizárólag a szakmai vizsga eredménye alapján számított pont (maximum 400 pont),
- valamint a többletpontok (maximum 100 pont) képezik.
A felvételi ponthatárt az adott képzésre jelentkezők felvételi összpontszáma, a jelentkezők által megjelölt jelentkezési sorrend és az adott szakra vonatkozó felvehető szakos kapacitásszám figyelembevételével állapítják meg. Ez a besorolási, illetve a felvételi döntés alapja.
forrás: felvi.hu
A felvétel alapvető feltételei:
- Felsőoktatási szakképzés, alapképzés, valamint osztatlan képzés esetén az érettségi bizonyítvány, a felsőoktatási szakképzésben szerzett vagy felsőfokú végzettséget igazoló oklevél, mesterképzés esetén az adott szakra vonatkozó bemeneti követelményeknek megfelelő végzettséget tanúsító felsőfokú oklevél.
- Alapképzés, valamint osztatlan képzés esetén főszabályként kritérium, hogy a jelentkező rendelkezzen az adott szakra meghatározott legalább kettő, az érettségi pontokba beszámítható érettségi vizsgaeredménnyel a megfelelő szinten (közép- vagy emelt szint), kivéve, ha a felsőoktatási intézmény érettségi vizsgaeredmények helyett gyakorlati vizsga vagy felsőfokú oklevél alapján számít felvételi pontszámot.
- Alapképzés, valamint osztatlan képzés esetén a jelentkezőnek rendelkeznie kell:
- legalább egy emelt szintű érettségi vizsgaeredménnyel (a művészet és művészetközvetítési képzési terület szakjaira, az edző és szakoktató alapképzési szakra, valamint az osztatlan művészeti tanárképzés szakjaira [ahol csak gyakorlati vizsga van] jelentkezők kivételével),
- vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevéllel, vagy felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevéllel (amely felsőfokú végzettséget nem ad). - Az intézmények által előírt kizáró jellegű vizsga (pl. alkalmassági vizsga, pályaalkalmassági vizsga stb.) teljesítése, amelyek eredménytelensége esetén a jelentkező számára nem számítható felvételi összpontszám. Ezeket az Egyetemek, főiskolák menüpont részletezi.
- Alapképzésre, osztatlan képzésre, felsőoktatási szakképzésre, valamint mesterképzésre való jelentkezés esetén a jelentkező felvételi összpontszámának el kell érnie a jogszabályban meghatározott minimumpontszámot (ún. jogszabályi minimumpontszám):
- alapképzés, valamint osztatlan képzés esetén 280 pontot, az érettségi pont számításánál figyelembe vehető emelt szintű érettségiért, a nyelvvizsgáért, illetve a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 21. § (1) bekezdés j) pontja szerinti – külön miniszteri határozatban szereplő – szakképesítésért járó többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül;
- felsőoktatási szakképzés esetén 240 pontot, az emelt szintű érettségi-többletpontokkal együtt, de más jogcímen adható többletpontok nélkül
- mesterképzés esetén – 100 pontos rendszerben – 50 pontot.
A felvétel alapvető feltételeinek nem teljesítése esetén a jelentkező felvételi összpontszáma 0, azaz nulla lesz.
ALAPKÉPZÉS és EGYSÉGES OSZTATLAN KÉPZÉSNÉL
Alapképzések, illetve osztatlan képzések esetén – az alább felsorolt 1-4. pontokban leírtak kivételével – több pontszámítási mód alkalmazható:
- I. a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összege, hozzáadva a többletpontokat vagy
- II. az érettségi pontok kétszerese, hozzáadva a többletpontokat
A jelentkező pontszámát (az igazolt eredmények alapján automatikusan) a számára legkedvezőbb módon számítják ki.
A szakképzettséggel rendelkező jelentkezők – amennyiben szakiránynak megfelelő alap- vagy osztatlan képzésre jelentkeznek – felvételi összpontszámát az alábbiak szerint is ki lehet számítani:
- III. tanulmányi pontok és a jelentkezés feltételéül meghatározott egy érettségi vizsgatárgy eredménye és egy szakmai vizsga eredményének összege, hozzáadva a többletpontokat, vagy
- IV. a jelentkezés feltételéül meghatározott egy érettségi vizsgatárgy eredménye és egy szakmai vizsga eredményének kétszerese, hozzáadva a többletpontokat, vagy
- V. a szakmai vizsga eredményének négyszerese, hozzáadva a többletpontokat.
A fenti (III.-V.) pontszámítási módok a középfokú szakképzettséget tanúsító oklevelet és a 2012 után szerzett, a 2020. január 1-jét megelőzően közzétett Országos Képzési Jegyzék alapján 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítést szerzett jelentkező szakképesítésének megfelelő szakirányú továbbtanulása esetén csak az 1/A sz. táblázatban foglaltak alapján alkalmazhatók.
A számítási módok közül minden esetben a jelentkező számára legelőnyösebbet kell alkalmazni
Nem a fenti módok alapján történik a pontszámítás a következő esetekben:
- Felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevéllel vagy felsőfokú végzettséggel jelentkezők felvételi pontszámát az oklevél minősítésének maximum 400 pontos értékelésével is ki lehet számítani (az emelt szintű érettségi követelménytől való eltekintéssel): az egyes minősítésekhez tartozó pontszámokat 280 és 400 pont között arányosan kell megállapítani. Erről bővebben az Egyetemek, főiskolák menüpontban, a felsőoktatási intézmények által meghirdetett képzéseket leíró részben olvashat.
- A művészet és a művészetközvetítés képzési terület szakjaira – beleértve a gyakorlati vizsgakövetelményt előíró egy- és kétszakos osztatlan tanári szakot is – jelentkezők részére gyakorlati vizsgát szerveznek, ahol legfeljebb 200 pont szerezhető. A felvételi összpontszámot ezeken a szakokon kizárólag a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki, többletpontok hozzáadása nélkül.
- Az edző és a szakoktató alapképzési szakon gyakorlati vizsgát szerveznek, ahol legfeljebb 200 pont szerezhető. A felvételi összpontszámot ezeken a szakokon kizárólag a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki, többletpontok hozzáadása nélkül.
- A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett olimpiai játékokon, a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) által szervezett Sakkolimpián, 1984-től kezdődően a Paralimpián vagy Siketlimpián 1–6. helyezést elért jelentkezők felvételi összpontszáma bármely általuk választott intézményben meghirdetett képzésen – amennyiben megfelelnek a jelentkezési és alkalmassági feltételeknek, és elérik a felsőoktatási szakképzés, alapképzés és osztatlan képzés esetében a jogszabályi minimumpontot – 500 pont.
Az a jelentkező, aki nem rendelkezik a felvételi követelményként előírt emelt szintű érettségi vizsgával, és csak a kétszintű érettségi vizsga bevezetése előtt szerzett magyar érettségi vizsgaeredménye van, választhatja azt a megoldást is, hogy ebből az érettségi vizsgatárgyból ún. felsőoktatási felvételi szakmai vizsgát tesz. Ezt a szándékát – vizsgatárgyanként – a jelentkezéskor kell jeleznie. A jelentkezési határidőt követően a vizsgaszándékot nem lehet jelezni. Hasonló lehetőség van egyes külföldi vagy külföldi rendszerű érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők számára is, erről bővebb információ A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. fejezetben olvasható.
Ha a jelentkező nem rendelkezik az adott szakon meghatározott érettségi vizsgakövetelménnyel, a hiányzó vizsgatárgy teljesíthető magyarországi érettségi vizsgával is (bővebb információ: www.oktatas.hu – a linkre kattintva kilép a hivatalos Tájékoztatóból). Ez a külföldi vagy külföldi rendszerű érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők számára is nyitva álló lehetőség.
Alapképzésre, illetve osztatlan képzésre csak az a – legalább középiskolai végzettséggel, azaz érettségi bizonyítvánnyal rendelkező – jelentkező vehető fel, aki eléri az ún. jogszabályi minimumpontszámot (280), továbbá – értelemszerűen – eléri az adott képzésen az intézmények által megadott kapacitásszám és a jelentkezők számának függvényében várhatóan 2021. július 22-én megállapítandó felvételi ponthatárt.
Figyelem! Bármely pontra, többletpontra, kedvezményre akkor jogosult a jelentkező, ha a jogcímet legkésőbb a 2021. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás hiánypótlási határidejéig, 2021. július 8-ig a megfelelő dokumentummásolatokkal igazolja.
(Erről bővebb információt a Mit és hogyan kell feltölteni a jelentkezéshez? c. fejezetben olvashat.)
A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű középfokú végzettséggel rendelkező jelentkezők pontszámításával kapcsolatos egyéb tudnivalókat A külföldi vagy Magyarországon működő külföldi rendszerű intézményben szerzett végzettségekről c. fejezet tartalmazza
FELSŐOKTATÁSI SZAKKÉPZÉSNÉL
A felsőoktatási szakképzésre történő jelentkezés esetén a felvételi összpontszámot az alábbiak szerint kell kiszámítani:
- I. a tanulmányi pontok kétszerezésével, vagy
- II. a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összeadásával, vagy
- III. az érettségi pontok kétszerezésével.
A három számítási mód közül minden esetben a jelentkező számára legelőnyösebbet kell alkalmazni. Az így megállapított pontokhoz mindhárom esetben hozzá kell adni a számítható többletpontokat.
Felsőoktatási szakképzésre csak az a jelentkező vehető fel, akinek az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de a más jogcímen adható többletpontok nélkül számított pontszáma eléri a 240 pontot és – értelemszerűen – az adott képzésen az intézmények által megadott kapacitásszám és a jelentkezők számának függvényében 2021. július 22-én megállapítandó felvételi ponthatárt.
Jelenleg a felsőoktatási intézmények nem határozták meg, hogy mely érettségi vizsgatárgyakból kell érettségi pontot számolni, ezért a jelentkező által igazolt, érettségi bizonyítványban, tanúsítványban lévő érettségi eredmények közül a két legjobb eredményből történik az érettségi pontok megállapítása.
A felsőoktatási szakképzésre jelentkezés esetén – a fentieken túlmenően – az alapképzésre, osztatlan képzésre vonatkozó pontszámítási szabályokat (pl. gyakorlati vizsga esetén történő pontszámítás) kell megfelelően alkalmazni – azzal a kivétellel, hogy felsőoktatási szakképzésre történő jelentkezés esetén az emelt szintű érettségi vizsga teljesítése nem szükséges a felvételhez.
Figyelem! Bármely pontra, többletpontra, kedvezményre akkor jogosult a jelentkező, ha azt legkésőbb 2021. július 8-ig a megfelelő dokumentummásolattal igazolja.
Figyelem! Nem kell benyújtani az alábbi dokumentumokat:
- a 2003. január 1. után megszerzett államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokat, de a jelentkezés során meg kell adni a bizonyítvány(ok) adatait (nyelvvizsga nyelve, foka, típusa, bizonyítvány száma, anyakönyvi száma, kiállítás dátuma). A 2003. január 1. után szerzett államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványok másolatának feltöltése abban az esetben szükséges, ha nem a személyes adatként megadott viselt néven került kiállításra!
- a 2006. január 1. után kibocsátott magyar rendszerű érettségi bizonyítvány és érettségi tanúsítvány(ok) másolatát.
- a 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú végzettséget igazoló oklevelet: ezeket az adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből. Kivétel, azaz fel kell tölteni: a tanítói oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett, illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést és a záróvizsgát idegen nyelven végezte a jelentkező.
- a magyar felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevelet: ezeket az adatokat a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből.
(Erről bővebb információt a Mit és hogyan kell feltölteni a jelentkezéshez? c. fejezetben olvashat.)
Az igazolás módját és az egyes dokumentumokkal kapcsolatos részletes formai és tartalmi követelményeket A benyújtandó dokumentumokról c. fejezetben foglaltuk össze.
Pontszámítás felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél vagy felsőfokú oklevél alapján
A felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevéllel vagy felsőfokú végzettséggel rendelkező jelentkezőket – amennyiben alapképzésre, osztatlan képzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeznek – a felsőoktatási intézmények a Tájékoztatóban közzétett módon a felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél figyelembevételével (az emelt szintű érettségi követelménytől való eltekintéssel) is rangsorolhatják.
Az oklevélért adható pontot a jogszabályi minimumpontszám és 400 pont között arányosan kell megállapítani. (A felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevél alapján történő pontszámítás a Tájékoztató kiegészítésében jelenik majd meg, 2021. január 31-ig.)
A pontszámítást az Egyetemek, főiskolák menüpontban az adott szak részletes meghirdetésében található információk tartalmazzák, amelyek intézményenként és szakonként eltérhetnek. Fontos ellenőrizni, hogy a választani kívánt képzésben van-e lehetőség az oklevélből történő pontszámításra, illetve ha igen, akkor ennek van-e további feltétele (pl. képzési területre vonatkozó korlátozás stb.) Kérjük, fokozottan figyeljenek arra, hogy az adott felsőoktatási intézmény az oklevél minősítésének/átlagának igazolását milyen pontossággal kéri! Az összpontszám meghatározásához az így kapott pontszámhoz hozzá kell adni azokat a többletpontokat, amelyek a jogszabály alapján ilyen esetben is számíthatók.
MESTERKÉPZÉSNÉL
A mesterképzésre jelentkezők rangsorolásáról a felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételeknek megfelelően, a felsőoktatási intézmény meghirdetett képzésenként saját hatáskörben dönt, a jelentkezők által elért felvételi eredmények alapján.
A felvételi kormányrendeletben meghatározott keretfeltételek a következők:
- A jelentkező teljesítményét minden esetben 100 pontos rendszerben kell értékelni.
- A felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény a saját szabályzatában határozza meg azzal a megkötéssel, hogy csak az a jelentkező vehető fel, akinek a pontszáma a meghatározott pontszám (100 pont) 50 százalékát eléri.
- Az értékelés független attól, hogy a jelentkező mely felsőoktatási intézményben szerezte korábbi oklevelét.
- A mesterképzésen maximálisan szerezhető 100 ponton belül az egyes többletpontok jogcímeit, mértékét és ezek megállapításának rendjét a felsőoktatási intézményeknek külön-külön kell meghatározniuk.
- Kötelező többletpontot adni az esélyegyenlőség alapján, azaz hátrányos helyzetért, fogyatékosságért, gyermekgondozásért (jogcímenként külön-külön kell meghatározni a kapható többletpontokat). Az esélyegyenlőség jogcímen a jelentkezők legalább 1, de legfeljebb 10 többletpontra jogosultak.
Fentiek alapján felsőoktatási intézményenként és meghirdetett képzésenként külön-külön kell utánanéznie a jelentkezőknek, hogy az adott felsőoktatási intézmény milyen pontszámítási módszert alkalmaz.
A következőkben felsorolunk néhány jogcímet, illetve felvételi követelményt, pontszámítási módot, amelyeket a felsőoktatási intézmények szabályzatukban meghatároztak.
Figyelem! Az alábbi felsorolás csupán tájékoztató jellegű, a pontos felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmények az Egyetemek, főiskolák menüpont intézményi oldalain teszik közzé.
A felsőoktatási intézmények által leggyakrabban alkalmazott rangsorolási, pontszámítási módok:
- oklevél minősítése,
- oklevél átlaga (egy vagy két tizedesjegy pontossággal),
- záróvizsga eredménye,
- felsőoktatásban megszerzett félévi (tanulmányi) eredmények átlaga,
- szóbeli felvételi elbeszélgetés,
- szóbeli felvételi vizsga,
- írásbeli felvételi vizsga,
- írásbeli felvételi vizsgának minősülő felvételi portfólió (tudományos munkák, szakmai önéletrajz stb.),
- oklevél minősítésének szorzata (szorzószámmal),
- tantárgyi teljesítmény és oklevél minősítése,
- gyakorlati vizsga,
- szakmai alkalmassági vizsga,
- megszerzett szakmai gyakorlat,
- motivációs beszélgetés.
Figyelem! Amennyiben a felsőoktatási intézmény a mesterképzésre történő jelentkezés során portfóliót (motivációs levél, önéletrajz, szakdolgozat, kutatási terv stb.) kér, azt kizárólag közvetlenül a felsőoktatási intézménynek kell megküldeni az intézmény által az Egyetemek, főiskolák menüpont oldalain közzétett módon! A portfóliót az Oktatási Hivatalnak nem kell elküldeni.
EGYES SZAKOK MINIMÁLIS FELVÉTELI KÖVETELMÉNYEI
ÁLLAMILAG TÁMOGATOTT FINANSZÍROZÁSI FORMA ESETÉN
Szak neve | Minimális felvételi követelmény (pontszám) |
alkalmazott közgazdaságtan | 400 |
anglisztika | 320 |
emberi erőforrások | 400 |
filozófia, politika, gazdaság | 400 |
gazdálkodási és menedzsment | 400 |
igazságügyi igazgatási | 350 |
kereskedelem és marketing | 400 |
kommunikáció- és médiatudomány | 400 |
közgazdasági adatelemzés | 400 |
közösségszervezés – humánfejlesztő szakirány | 310 |
közösségszervezés – ifjúsági közösségszervező szakirány | 310 |
közösségszervezés – kulturális közösségszervező szakirány | 310 |
magyar | 310 |
műszaki menedzser | 320 |
nemzetközi gazdálkodás | 400 |
nemzetközi tanulmányok | 400 |
ókori nyelvek és kultúrák – asszíriológia szakirány | 310 |
ókori nyelvek és kultúrák – egyiptológia szakirány | 310 |
ókori nyelvek és kultúrák – klasszika-filológia szakirány | 310 |
pénzügy és számvitel | 400 |
politikatudományok | 320 |
pszichológia | 400 |
régészet | 340 |
rekreáció és életmód | 320 |
sportszervezés | 320 |
szabad bölcsészet | 340 |
személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási | 350 |
szociológia | 320 |
történelem | 320 |
turizmus-vendéglátás | 400 |
állatorvosi | 400 |
általános orvos | 380 |
építészmérnöki osztatlan | 330 |
erdőmérnöki | 300 |
fogorvos | 380 |
gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés | 400 |
gyógyszerész | 380 |
jogász | 350 |
tanárképzés | 305 |