Építőmérnöki BSc

Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Kar - ÉÉKK

Érettségi követelmények a 2023-as általános felvételi eljárásban

matematika és
biológia v. fizika v. informatika v. kémia v. egy ágazati szakmai érettségi vizsgatárgy (bányászat ismeretek, építőipar ismeretek, épületgépészet ismeretek, épületgépészeti ismeretek, erdészet és vadgazdálkodás ismeretek, erdészeti és vadgazdálkodási ismeretek, élelmiszeripar ismeretek, élelmiszeripari ismeretek, faipar ismeretek, faipari ismeretek, földmérés ismeretek, földmérési ismeretek, gépészet ismeretek, informatika ismeretek, informatikai ismeretek, kertészet és parképítés ismeretek, kertészeti és parképítési ismeretek, kohászat ismeretek, kohászati ismeretek, könnyűipar ismeretek, könnyűipari ismeretek, környezetvédelmi ismeretek, környezetvédelem-vízgazdálkodás ismeretek, közgazdaság ismeretek, közgazdasági ismeretek, közlekedés ismeretek, közlekedésépítő ismeretek, közlekedésgépész ismeretek, mezőgazdasági gépész ismeretek, mezőgazdaság ismeretek, mezőgazdasági ismeretek, nyomdaipar ismeretek, optika ismeretek, optikai ismeretek, rendészet ismeretek, rendészeti és közszolgálati ismeretek, távközlés ismeretek, távközlési ismeretek, villamosipar és elektronika ismeretek, vegyész ismeretek, vegyipar ismeretek, vegyipari ismeretek, vízügyi ismeretek.) v. egy ágazaton belüli specializáció szakmai érettségi vizsgatárgy (bányaművelési ismeretek, gázipari és fluidumkitermelési ismeretek, gépgyártás-technológiai ismeretek, mechatronikai ismeretek, automatikai és elektronikai ismeretek, közlekedésautomatikai ismeretek, magas- és mélyépítési ismeretek, út-, vasút- és hídépítési ismeretek, nyomdaipari technikai ismeretek, kiadványszerkesztési ismeretek, autó- és repülőgép-szerelési ismeretek, vasútgépészeti ismeretek, hajózási technikai ismeretek, mezőgazdasági és erdészeti gépésztechnikai ismeretek, élelmiszeripari gépésztechnikai ismeretek, közúti és légi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek, postaforgalmi ismeretek, vasútüzemi közlekedési, szállítmányozási és logisztikai ismeretek.) v. egy szakmai előkészítő vizsgatárgy (elektronikai alapismeretek, élelmiszeripari alapismeretek, építészeti és építési alapismeretek, faipari alapismeretek, gépészeti alapismeretek, informatikai alapismeretek, környezetvédelmivízgazdálkodási alapismeretek, közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika), közgazdasági alapismeretek (üzleti gazdaságtan vagy elméleti gazdaságtan), közlekedési alapismeretek (közlekedéstechnika vagy közlekedés-üzemvitel), mezőgazdasági alapismeretek, nyomdaipari alapismeretek, rendészeti alapismeretek, vegyipari alapismeretek.)

A jelentkezés feltételeként a felsorolt érettségi vizsgatárgyakból egyet emelt szinten kell teljesíteni.

Képzési szint

Munkarend

Fin. forma

Szak neve

Önköltség (félév)

Képzési idő

A

N

A

Építőmérnöki
(magyar nyelven)

támogatott

8

A

N

K

Építőmérnöki
(magyar nyelven)

325 000 Ft

8

A

N

A

Építőmérnöki
(angol nyelven)

támogatott

8

A

N

K

Építőmérnöki
(angol nyelven)

325 000 Ft

8

A

L

A

Építőmérnöki
(magyar nyelven)

támogatott

8

A

L

K

Építőmérnöki
(magyar nyelven)

325 000 Ft

8

A szakon duális képzésben is részt lehet venni, további információk az alábbi linken elérhetők: DUÁLIS KÉPZÉS


A szakmáról

Erre a szakra precíz, jó műszaki, együttműködési és problémamegoldó készséggel rendelkező jelentkezőket várunk, akik arra vágynak, hogy maradandó építményeket alkossanak. Akiket érdekel, hogyan épülnek az új autópályák, vasútvonalak és hidak, miként születnek újjá a régi városnegyedek. Az építőmérnökök ezeken túl ipari parkokat létesítenek, egyaránt feladatuk a meglévő infrastruktúra korszerűsítése, fenntartása és üzemeltetése.

A mérnöki tudás, tapasztalat és találékonyság számára szép kihívást jelent a szerkezetek kialakítása, biztos alapozása vagy éppen föld alatti elhelyezése, gyakran látványos és mindig biztonságos létesítmények, műszaki rendszerek megvalósítása.


A képzésről

A képzés tartalmában és módszereiben főiskolai és egyetemi szintű tapasztalatok ötvöződnek, az elméleti igényesség és a gyakorlatias szemléletformálás összefonódása megalapozza a továbbtanulást és a munkába állást egyaránt.

A hallgatók félévente az egyéniek mellett egy-egy nagyobb átfogó feladatot is kapnak, amelyet négy-hat fős csoportokban kell megoldaniuk: a projektek mindig egy konkrét gyakorlati problémához kapcsolódnak. Így a leendő építőmérnökök megismerkednek szakmájuk kihívásaival, átérzik a csoportmunka előnyeit és nehézségeit, valamint kapcsolatba kerülnek az ezen a területen dolgozó szakemberekkel.


Elhelyezkedés

A megszerzett ismeretek által számos területen lehet érvényesülni. A mai mérnökök tevékenységében ugyanis a hagyományos tervező, fejlesztő, kivitelező feladatok mellett egyre nagyobb szerepet kap a projektszervezés, az üzleti-gazdasági tevékenység, a létesítményekkel való gazdálkodás, a fenntartás-üzemeltetés, a közigazgatás szakmai támogatása, az emberekhez, a településekhez és a környezethez való viszony kezelése.

A végzett építőmérnökök alkalmasak építési, fenntartási és üzemeltetési, vállalkozási és szakhatósági feladatok ellátására, tervezési feladatok önálló megoldására. A jogszabályban meghatározott tervezői, szakértői jogosultság a Magyar Mérnök Kamara által előírt gyakorlati idő után szerezhető meg. A megszerzett oklevelet az Európai Unióban egyenértékűnek ismerik el.


Nyelvvizsga

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény és a 65/2021 (XII.29.) ITM rendelet szerint az oktatásért felelős miniszter hivatalos kiadványában közzétett képzési és kimeneti követelményeket a https://kormany.hu/dokumentumtar/kepzesi-es-kimeneti-kovetelmenyek-1.

Kapcsolat

Képzésekkel, felvételi eljárással kapcsolatban:

Email: felveteli@sze.hu

Telefonszám:

+36 96 613 610
+36 70 646 3106
+36 70 646 3108

Időpontfoglalás tanácsadásra


Szakirányú továbbképzésekkel, tanfolyamokkal kapcsolatban keresse az adott képzés leírásában található kapcsolattartót vagy a Felnőttképzési Központot!